"Unieważnienie małżeństwa" - jakie wyróżniamy powody?
Unieważnienie małżeństwa - powody
Mówią o tym kanony 1095-1107 w prawie kanonicznym, według czego związek małżeński może być ostatecznie określony jako nieważny. Pod uwagę bierze się brak poznania między obiema stronami, pozbawienie możliwości logicznego, trzeźwego myślenia (pozbawienie użycia rozumu, np. poprzez środki psychoaktywne), czy też nieodpowiednie rozeznanie się w samym temacie obowiązków małżeńskich, jakie następują po udzieleniu sakramentu, czyli m.in. posiadanie potomstwa.
Część powodów zajmują niezdolności do podjęcia obowiązków w małżeństwie, wynikających z problemów psychicznych, czyli np. zatajenie przed współmałżonkiem faktu o niepełnosprawności, przeszkadzającej w świadomym podejmowaniu decyzji (niedorozwój psychiczny).
W niedoszłych rodzinach sporym problemem są uzależnienie od alkoholu oraz narkotyków, a także zaburzenia seksualne, które również wchodzą w skład zaburzeń osobowości.
Niekiedy zdarza się, że cała relacja, aż do uroczystości ślubnych, odbywa się na podstępie. Zabronione jest wprowadzenie w błąd drugiej osoby i ukrywanie swoich prawdziwych cech charakteru, czy bardzo ważnych spraw z życia, jak np. niepłodność. Przypisywanie nie swoich zachowań również jest traktowane jako powód do stwierdzenia nieważności małżeństwa.
W skład wady zgody małżeńskiej wchodzi też symulacja tzw. zgoda pozorna, która może przybrać formę symulacji całkowitej lub częściowej. W przypadku tej pierwszej chodzi o pozorowane zawarcia małżeństwa, mimo sprzeciwu wewnętrznego. Symulacja częściowa to z kolei np. wykluczenie posiadania wspólnych dzieci czy wykluczenie wierności małżeńskiej.