Dopalacze a rozwód kościelny
Oboje wraz z żoną zażywamy dopalacze. Czy możemy żądać "rozwodu kościelnego"?
p. Adam z Włocławka
Co to są dopalacze?
Mówiąc najprościej, są to substancje odurzające będące alternatywą dla narkotyków. Oczywiście sama nazwa „dopalacze" jest potoczna, ale dotyczy produktów mających właściwości psychoaktywne. Wszystkie mają wspólną cechę - w ich składzie są elementy oddziaływujące na układ nerwowy człowieka w podobny sposób, w jaki działają narkotyki.
Przykłady dopalaczy
Dopalacze a "rozwód kościelny"
Ustawiczne zażywanie dopalaczy, prowadzące do uzależnienia się od nich, stanowi podstawę do „unieważnienia ślubu kościelnego" w oparciu o kan. 1095 3˚, czyli niezdolność z przyczyn natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich.
Aby orzec „rozwód kościelny", konieczne jest zebranie odpowiedniego materiału dowodowego pozwalającego na uzyskanie przez sędziego kościelnego pewności moralnej co do nieważności danego małżeństwa.
Wśród klasycznych środków dowodowych wyróżnia się:
Jakich obowiązków małżeńskich nie da się realizować poprzez uzależnienie?
Uzależnienie od dopalaczy może spowodować niemożność podjęcia i wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich, np. obowiązku stworzenia wspólnoty życia małżeńskiego, obowiązku świadczenia współmałżonkowi pomocy, odpowiedzialnego wychowania wspólnego potomstwa.
Powyższe wskazanie ma jedynie charakter informacyjny, co oznacza, iż uzależnienie od dopalaczy może spowodować także brak podjęcia i wypełnienia innych istotnych obowiązków małżeńskich.